אודותינו

אל מתחם השוק היווני המשתפץ שביפו, השוכן בקצהו הצפוני של מתחם שוק הפשפשים האופנתי, מצטרפת סנונית קולינרית ראשונה- הצועניה, בית אוכל ססגוני המגיש טעימה שופעת, מהנה ועדכנית מהמטבחים של אזור הבלקן. הצועניה שוכנת בחלל יפואי עתיק מהתקופה הביזנטית המרוהט בערבוביה צבעונית ומוקפדת, שהחלל שבין קירותיו הגבוהים מואר בתאורה רכה ומלווה בצלילים השמחים האופייניים לחבלי ארצות הבלקן, מהמסורתיים ועד לעיבודים עכשוויים. את כל אלו משלים תפריט המציע מספר מנות קלאסיות וגם מנות חדשות המתבססות על הטעמים המסורתיים. אלו מוגשות באווירה חברית ומשפחתית של פתיחת שולחן, בכלים צבעוניים והגשה מהנה ולא מתחכמת ובתמחור הוגן ביותר המאפשר ארוחה המתאימה לכל כיס ולכל שעה - מארוחת ערב מוקדמת ועד לבילוי מאוחר ורווי אלכוהול.

מטבחי הבלקן (טורקיה, יוון, בולגריה והמדינות סמוכות להם) שואבים ממסורת מהמטבח העות'מאני המפואר, שמוטיבים רבים ממנו משולבים במטבח היהודי-ספרדי וכן במטבח הערבי המקומי. האוכל הבלקני מושתת על מנות פשוטות ועזות טעם, שמבוסס על חומרים טבעיים שגדלים באזור: שמן זית, ירקות טריים ועשבי תיבול, דגים, גבינות ובשר צאן. הללו הפכו את המטבח שטוף השמש הזה לכה אהוב על הקהל הישראלי, ומאז קום המדינה מצאו מוסדות קולינריים רבים השייכים למשפחות ממוצא בלקני את מקומם באזור יפו ושמשו השראה למטבח העכשווי של הצועניה.

האדם מאחורי הצועניה

מאחורי הצועניה עומד השחקן, המחזאי והבמאי ליאור גרטי, אשר ביקש ליצור מקום בו יוכל לממש את אהבתו לאירוח, לאנשים ולזיכרונותיו הקולינריים מבית סבתו. "הרגשתי שלאור הפריחה לה זוכה המטבח היווני בשנים האחרונות ובעקבות הטרנדיות של התרבות הבלקני, למשל בתחום המוזיקה, הקהל המקומי ישמח לגלות ולחקור מעט יותר לעומק את הטעמים שאהבנו כל כך בילדותי. כשמצאתי את המיקום בשוק היווני, על סמטאותיו העתיקות רוחשות ההסטוריה וניחוחות התבלינים, אזור בו העירייה משקיעה מיליונים במטרה להפוך למתחם החם הבא של יפו, הבנתי שמדובר בסיפור אהבה".

הדרך להגשמת החלום

כדי להגשים את חלומו חבר גרטי לשף הצעיר ארז מדינה (שעבד בעבר במטבחי רפאל, רוקה ורק בשר) ויחדיו שיחזרו את המתכונים הישנים וחקרו את מטבחי מדינות הבלקן השונות על מנת ליצור את הטעמים האותנטיים והסוערים המאפיינים אותם ולהעניק להם מגע קל של פרשנות מודרנית.

מישלין אירועים בע"מ © 2014-2017 כל הזכויות שמורות.

האתר עוצב ופותח על ידי אור דנציגר